Njemačka je u ponedjeljak postala najveća zemlja EU koja je legalizirala rekreativni kanabis, usprkos žestokim prigovorima opozicionih političara i medicinskih udruženja.
Prema prvom koraku u novom zakonu o kome se mnogo raspravljalo, odraslima starijim od 18 godina sada je dozvoljeno da nose 25 grama sušenog kanabisa i uzgajaju do tri biljke marihuane kod kuće.
Promjene ostavljaju Njemačkoj neke od najliberalnijih zakona o kanabisu u Europi, uz Maltu i Luksemburg, koji su legalizirali rekreativnu upotrebu 2021. i 2023. godine.
Nizozemska, poznata po svom popustljivom stavu prema drogi, posljednjih je godina zauzela stroži pristup u borbi protiv turizma kanabisa.
Stručnjaci upozoravaju mlade
Kako je zakon stupio na snagu u ponoć, stotine ljudi se okupilo kraj legendarnih berlinskih Brandenburških vrata, mnogi od njih palili su džointe u onome što je jedan sudionik, veoma sretan 25-godišnji Niyazi, nazvao "malo dodatne slobode".
Kao idući korak u pravnoj reformi, od 1. srpnja bit će moguće legalno nabaviti travu preko "kanabis klubova" u zemlji.
Tim reguliranim udruženjima bit će dopušteno da imaju do 500 članova, a moći će distribuirati do 50 grama kanabisa po osobi mjesečno.
Do tada, "potrošači ne smiju reći policiji gdje su kupili kanabis" u slučaju ulične provjere, rekao je za AFP Georg Wurth, direktor njemačkog udruženja za kanabis.
Albanski parlament legalizirao medicinski kanabis usprkos oštrom protivljenju oporbe
Njemačka vlada, trostrana koalicija koju predvode socijaldemokrati kancelara Olafa Scholza, tvrdi da će legalizacija pomoći u obuzdavanju rastućeg crnog tržišta za popularnu supstancu.
Ali zdravstvene grupe su izrazile zabrinutost da bi legalizacija mogla dovesti do povećanja upotrebe među mladim ljudima, koji se suočavaju s najvećim zdravstvenim rizicima.
Upotreba kanabisa među mladima može uticati na razvoj centralnog nervnog sistema, što dovodi do povećanog rizika od razvoja psihoze i šizofrenije, upozoravaju stručnjaci.