Njemačka industrija strojeva pred izazovima: Ratovi, protekcionizam i kineska konkurencija

FOTO: PIXABAY / ILUSTRACIJA

Proizvodnja će se ove godine realno smanjiti za osam posto, potvrdila je udruga važeću prognozu, nakon 1-postotnog pada u 2023.

HINA | 10. PROSINCA 2024. | 15:09

Njemačka proizvodnja strojeva oštro će se smanjiti u godini na izmaku, a u 2025. pad će biti znatno blaži, procijenila je u utorak udruga VDMA, signalizirajući i kontinuirano gašenje radnih mjesta.

Proizvodnja će se ove godine realno smanjiti za osam posto, potvrdila je udruga važeću prognozu, nakon 1-postotnog pada u 2023.

"U idućoj godini niže kamatne stope vjerojatno će potaknuti oporavak ne samo potrošnje, već i spremnosti na ulaganja i gospodarske aktivnosti", rekao je predsjednik udruge Bertram Kawlath.


No, mogući oporavak po njegovim riječima neće biti snažan pa će se proizvodnja strojeva u Njemačkoj ponovo smanjiti, ali za daleko blažih dva posto.

"I dalje ćemo morati računati na glavne faktore opterećenja, poput ratova i protekcionizma i lomova u strukturi", tumači Kawlath.

U takvim je uvjetima otprilike 61 posto anketiranih 500 tvrtki srednje veličine u anketi navelo da će vjerojatno smanjiti broj zaposlenih u idućih 12 mjeseci, a samo 20 posto planira zapošljavati, napominje šef udruge.

"Pesimizam je posebno izražen u velikim tvrtkama", naglašava.

Udruga zato po njegovim riječima očekuje "blago smanjenje broja radnih mjesta" u idućoj godini.

Godinu na izmaku kompanije će zaključiti s otprilike 1,021 milijun zaposlenih, za jedan posto manje nego lani.

Većina kompanija, njih 72 posto, namjerava istodobno proširiti ili pokrenuti poslovanje u SAD-u, utvrdila je udruga,

"Era Trump 2.0 donijet će gotovo sigurno veće probleme nego u prvom mandatu. Spremni smo za veće prepreke, ali vjerujemo da nam američko tržište i dalje nudi prilike", zaključio je šef VDMA.

Kineske tvrtke istodobno su sve žešća konkurencija, ne samo na domaćem već i na drugim tržištima, ističu u udruzi, zahtijevajući od Bruxellesa i Europske komisije da inzistiraju na propisima o slobodnoj trgovini.

"To znači i da bi na kinesko kršenje propisa o ravnopravnom natjecanju trebalo odgovoriti mjerama u skladu s propisima WTO-a", dodaju.

Njemačka i Europa moraju istodobno po Kawlathu preispitati "čisti izvozni model" u odnosima s Kinom budući da "vjerojatno u brojnim slučajevima više neće biti dovoljno jamstvo za opstanak kompanija na kineskom tržištu".


VIŠE IZ RUBRIKE:
Ocjenjivati i komentirati mogu samo registrirani članovi. Ako još niste registrirani na portalu Bild.ba, učinite to ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.