Hrvati u Bosni i Hercegovini žive jako dobro. To nam pokazuju i još uvijek nepotpuni rezultati lokalnih izbora. Hrvati su masovno podržali HDZ BiH na ovim izborima i time pokazali da im se sviđa način na koji žive pod vlašću ove stranke koja je na vlasti, uglavnom, još od devedesetih godina.
Ima tu malih iznimaka poput Prozor Rame ili Tomislavgrada, ali je i tamo riječ o strankama koje su nastale tako što su se odvojile od matice - HDZ-a BiH.
HDZ1990 je, podsjetimo, nastao nakon rascjepa u HDZ-u BiH, a dugogodišnji načelnik Rame Jozo Ivančević je praktično neki dan osnovao novu stranku s kojom je opet dobio izbore osvojivši više glasova nego njegova dva protukandidata zajedno!
U Tomislavgradu mandat je obnovio HNP-ov načelnik Ivan Buntić, ali mu je za vratom opako puhao HDZ-ov kandidat. U Livnu su građani između dva HDZ-ova kandidata izabrali onog iz original HDZ-a. Situacija je slična bila u i srednjobosanskim mjestima gdje Hrvati imaju većinu.
Zapadna Hercegovina posebno zanimljiva
Posebno je, ipak, zanimljiva zapadna Hercegovina, mjesto ugodnog življenja kako joj nerijetko tepaju naši sunarodnjaci iz drugih dijelova BiH, pa i RH, ali i mi sami. Od četiri jedinice lokalne samouprave - Široki, Posušje, Ljubuški i Grude, HDZ u dvije nije ni imao konkurenciju. Unaprijed se tako znalo da će Vedran Markotić još četiri godine kormilariti ljubuškom brodicom odnosno Ante Begić posuškom.
U Grudama i Širokom Brijegu građanima je ponuđena alternativa ali su isti odabrali provjereni stari recept. Ivo Pavković, čovjek koji je prije nešto više od godinu dana sudjelovao u krađi na unutarstranačkim izborima, političar, dakle, koji nema hrabrosti tražiti potporu članstva vlastite stranke u temeljnom ogranku u kojem živi, pobijedio je Žarka Lasića, čovjeka, što bi se reklo, iz naroda.
Lasić je odradio jako lošu kampanju, što zbog vlastitog neiskustva u politici, što zbog, vjerojatno, skromnih logističkih stranačkih kapaciteta HDZ-a 1990 ispred koje se i kandidirao. Mnogi potencijalni glasači Žarka Lasića na sam dan izbora nisu ni znali ništa o njemu, mnogi birtijski kritičari nisu ni čuli za njega na vrijeme, jednostavno nije dopro do širokobrijeških građana i Pavković je, ovaj put valjda pošteno, pobijedio.
Slična situacija i u Grudama. Između HDZ-ovog starog lava Ljube Grizelja i mladog vuka Tome Bandića Gruđani su se odlučili za ovog prvog. Tomo Bandić je u kampanji bio aktivan. Kombinirao je stil zapadnih konzervativaca, Draška Stanivukovića i Zorana Milanovića.
Vikao je sa skupštinske govornice gdje je zastupnik, kritizirao predsjednika Vlade ŽZH Predraga Čovića, Tomi Šaškurovom otvoreno u brk sasuo sve što ga ide, ponudio mladu, frišku i u dobra doba stručnu ekipu za Grude, ali ga je zeznula izlaznost i to što ga, očito, vlastiti sugrađani da ne kažemo sugruđani nisu prepoznali.
Bandić je osvojio na kraju 2264 glasa a Ljubo Grizelj 3156. Službeni je broj birača u Grudama nešto više od 13 tisuća. Jasno je, dakle, da je Bandiću trebala veća izlaznost, oko 1000 neodlučnih i danas bi Ljubo Grizelj pakirao stvari iz općine. Ovako, Bandiću ostaje čekati neka bolje vremena.
Nezainteresirani kao Camusov stranac
Može se zaključiti kako Hrvati u Bosni i Hercegovini žive jako dobro. Biraju istu vlast, opiru se promjenama i nezainteresirani su za politiku kao Camusov stranac za vlastitu svrhu postojanja.
Mostar je još jedan primjer koji to dokazuje. Tamo u stvarnom političkom prostoru egzistira više hrvatskih stranaka. HRS je zastupljen u Gradskom vijeću čak s troje ljudi, ali su Mostarci, oni koji glasuju za stranke s hrvatskim predznakom, masovnu potporu dali HDZ-u BiH koji će imati bolji rezultat nego prije četiri godine.
Ako jedan narod koji živi na području od Orašja do Neuma već desetljećima mahom bira istu vlast i kada za to ne postoji nacionalni motiv, kišobran pod koji treba stati zbog ugroze od onog drugog, od Komšićevih birača, od onih koji bi Hrvate strpali u dva vagona, od onih koji Hrvatima ne bi dopustili ni da se zovu Hrvatima, ako dakle u Grudama hrvatski narod bira Ljubu Grizelja koji je valjda i sam zaboravio koliko je dugo načelnik, a u Širokom Brijegu lika koji nije imao herca provesti ni unutarstranačke izbore u svom selu, onda je jedini smislen zaključak da Hrvati u BiH žive jako dobro i da im politika ne predstavlja ništa osobito važno.