
Opozicija ne vodi nikakvu harangu protiv Dodika nego žestoko brani Narodnu skupštinu i RS, jer nisu ljudi ginuli u ratu da bi SNSD ovo radio od najvažnije narodne institucije, rekao je Igor Crnadak, šef Kluba zastupnika PDP u Narodnoj skupštini RS, reagirajući na izjave predsjednika SNSD Milorada Dodika.
– Pozivam Dodika da prestane iznositi neistine, zaista je neprikladno za njegove godine, jer zaključak NSRS da se neće usvajati drugi zakoni dok se ne usvoji Zakon o Ustavnom sudu BiH jeste prekršen i to upravo od Dodika i SNSD – istaknuo je Crnadak.
Ali, dodaje Crnadak, kad su već prekršili zaključak da bi dobili pare za kumovu zgradu, ja ih pitam zašto Zakon o Ustavnom sudu BiH bez stranih sudaca ne usvoje u Domu naroda, gdje imaju potrebnu većinu sa svojim strateškim partnerom HDZ-om.
– Hajde, patriote, ako vam je stalo do RS usvojite zakon u Domu naroda, pa ćemo se svi zajedno boriti da prođe i u Predstavničkom domu – poručio je.
Problemi s tužiteljstvomCrnadak kaže da, što se tiče pravnog problema koji Dodik ima s Tužiteljstvom BiH, to zaista jeste njegov problem i nije u redu da cijelu RS povezuje s tim.
– Nažalost, on ima problem i s Okružnim tužiteljstvom u Banjoj Luci, koje je Dodikovu kaznenu prijavu protiv Schmidta za lažno predstavljanje proslijedilo u Sarajevo i nije podiglo optužnicu. Schmidt je više puta boravio u RS i predstavljao se kao Visoki predstavnik, čime je eventualno kazneno djelo počinio u RS i mogao je biti procesuiran od strane tužitelja u Republici Srpskoj – rekao je Crnadak.
Zaključci NSRSDodao je da su komentari da oni koji nisu glasovali za zaključke NSRS nemaju pravo kritizirati njihovo kršenje su toliko glupi, da je na njih teško odgovoriti.
– Kad se nešto usvoji, onda je to obavezujuće za sve, i za one koji su glasali i za one koji nisu. Po njihovoj logici, tko nije glasovao za Zakon o saobraćaju ne mora poštovati ograničenje brzine i može ulaziti u jednosmjerne ulice – zaključuje Crnadak.