
„Nalazimo se u situaciji koja je kulminacija i rasplet krize u kojoj se nalazimo mjesecima“, izjavio je za BHRT izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Zdenko Ćosić (HDZ), komentirajući u emisiji BHT1 uživo aktualnu političku situaciju u zemlji.
Ćosić se osvrnuo na usvajanje državnog Proračuna za tekuću godinu u Predsjedništvu BiH, za koji su danas glasovali Denis Bećirović i Željko Komšić, dok je Željka Cvijanović bila protiv.
„Moglo bi se reći da su se članovi Predsjedništva preglasavali, a to već upućuje na probleme koji će nas dočekati, najprije u Zastupničkom, a zatim i u Domu naroda“, istaknuo je.
Dodao je kako će HDZ BiH zasigurno biti otvoren za razgovor o Proračunu sa svima koji sudjeluju u vlasti.
„Postoje šanse da bude usvojen, ali pitanje je kolike su. Vrijeme je za planiranje Proračuna za iduću godinu, a mi još uvijek nismo usvojili ovaj“, naveo je Ćosić.
Govorio je i o presudi Miloradu Dodiku, kojom mu je oduzet mandat predsjednika Republike Srpske, naglasivši kako smatra da ni sam Dodik iskreno ne vjeruje da može nastaviti obnašati svoju dužnost.
„...Da može i dalje obavljati funkciju na kojoj de jure više nije. Svi njegovi pokušaji, odnosno eventualni potezi da i sudsku presudu i odluku Središnjeg izbornog povjerenstva ignorira i nastavi raditi, vrlo bi ga lako mogli dovesti u još jednu, još težu situaciju, jer bi se izložio opasnosti da ponovno bude pravno gonjen, kazneno prijavljen i slično...“, rekao je Ćosić.
Osvrnuo se i na najavljeni Dodikov referendum, istaknuvši kako on neće ništa promijeniti.
„Mislim da nitko u Banjoj Luci ne vjeruje da bi takav referendum svojim ishodom mogao imati ikakve učinke na odluku koja je konačna – odluku o raspisivanju izbora za novog predsjednika RS, odnosno za razrješenje gospodina Milorada Dodika. Moguće je da se u samom referendumu traži neka izlazna strategija za Dodika. Možda bi priželjkivao da odluka na referendumu bude negativna, kako bi mogao reći: ‘Ostajem uz svoj narod, oni me više ne žele’, a time bi zadovoljio i drugu stranu...“, smatra Ćosić.