Završna konferencija MOQAR projekta, projekta mapiranja kvalifikacija visokog obrazovanja u svrhu automatskog priznavanja u regiji, održana je u srijedu u Mostaru u organizaciji Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja (CIP).
Na završnoj konferenciji sudjelovali su predstavnici mjerodavnih obrazovnih institucija svih razina, mjerodavnih tijela za priznavanje, visokoškolskih ustanova te predstavnici ENIC/NARIC mreža iz regije i Europe.
- Želim naglasiti da je CIP u svom prijašnjem radu kroz projekte radio na području visokog obrazovanja i s današnjim projektom tu oblast završavamo tako da smo u potpunosti ispunili europske standarde. Čast nam je što na današnjoj konferenciji sudjeluju i Chiara Finocchietti i Baiba Ramina, predsjednice ENIC/NARIC centara u Italiji, odnosno Latviji, što samo potvrđuje naše uspjehe u dosadašnjem radu - kazao je direktor CIP-a Damir Ljubić.
Dodao je kako je CIP kroz ovaj projekt na sve službene jezike Bosne i Hercegovine preveo Priručnik o europskom području priznavanja.
- On sadrži sve procedure kada je riječ o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija. Također, kroz projekt smo radili i edukaciju svih onih koji se u nadležnim institucijama bave ovom tematikom, isto tako i našim djelatnicima i nama. Nije idealno, uvijek će u postupku priznavanja biti određenih nepoznanica, ali mogu reći da smo temeljni okvir uspostavili i to područje na neki način završili - kazao je Ljubić.
Šefica Odsjeka za priznavanje dokumenata u CIP-u i menadžerica MOQAR projekta Mirta Mandić Martinović istaknula je kako je svrha projekta bila premostiti sve barijere u BiH koje dovode do razumijevanja termina automatsko priznavanje.
- To znači da automatsko priznavanje nije priznavanje kvalifikacija bez bilo kakvog postupka priznavanja. Govorimo o priznavanju razine obrazovanja, a kada je riječ, konkretno, o visokom obrazovanju, tu postoje tri razine. Jako je važno shvatiti da su ishodi učenja svake od tih razina pomno jasni i da ta prava i kompetencije, koja studenti stječu u bilo kojoj matičnoj zemlji, trebaju biti priznata i u Bosni i Hercegovini - kazala je Mandić Martinović.
Predsjednica ENIC/NARIC centra Italije i ENIC biroa Chiara Finocchietti naglasila je kako je ova konferencija važna iz tri razloga, a to su informiranje, suradnja i inovacije.
- Informiranje i općenito razmjena informacija o radu CIP-a bitna je za BiH, ali i regiju i cijelu Europu jer se radi o važnim informacijama o kvalifikacijama koje su, prije svega, bitne za one koji žele ići dalje u svojim kvalifikacijama. Važna je i međunarodna suradnja koja traje već nekih 30-ak godina, gdje govorimo o razmjeni dobrih praksi i različitih saznanja. Također, inovacije predstavljaju temelj daljnje suradnje, a kada govorimo o inovacijama, tu nije riječ samo o automatskom priznavanju, nego i o ulozi umjetne inteligencije, priznavanju digitalizacije i slično, a sve to u cilju pružanja podrške građanima, odnosno međunarodnoj mobilnosti studenata - istaknula je Finocchietti.
Predsjednica ENIC/NARIC centra Latvije i članica komiteta Lisabonske konvencije Baiba Ramina kazala je kako je prva suradnja s BiH ostvarena 2018. godine.
- Sada vidim koliko toga je urađeno u međuvremenu u tom razvoju procesa priznavanja kvalifikacija. ENIC centar BiH radi jako dobar posao i u velikoj mjeri je razvio ovo polje i želim im sve najbolje u njihovom daljnjem radu - kazala je Ramina.