Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje čelnika Srba u BiH Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika Republike Srpske koji su se odbili dragovoljno odazvati na tužiteljske pozive, potvrđeno je u srijedu.
Dodik te predsjednik vlade RS Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili kazneno djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.
Iz Tužiteljstva BiH zbog toga su im ranije slali pozive na saslušanje no sva trojica odbili su se odazvati uz obrazloženje kako ne priznaju državni sud i tužiteljstvo odnosno smatraju ih neustavnima.
Iz Viškovićeva su ureda za medije u RS potvrdili kako su dobili informaciju o nalogu za privođenje kojega je potpisao državni tužitelj Ćazim Hasanspahić.
Taj je nalog navodno proslijeđen pravosudnoj policiji, MUP-u RS kao i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) no iz Tužiteljstva BiH o tome nije bilo očitovanja.
Izravna reakcija trojice osumnjičenika je izostala a u njihovo se ime u jutarnjim satima porukom oglasio Radovan Kovačević, glasnogovornik Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
On je u objavi na društvenoj mreži X napisao kako "nitko neće i ne može uhititi državno vodstvo RS".
"Na svaki oblika radikalizacije iz Sarajeva uslijedit će žestoki odgovor iz RS. Politički i institucionalni", napisao je Kovačević.
Parlament RS je 27. ožujka na Dodikov poticaj donio zakone kojima su u tom entitetu željeli zabraniti rad državnih pravosudnih i policijskih tijela.
Ustavni sud BiH te je zakone suspendirao i zabranio provedbu do pravorijeka o njihovoj usklađenosti s ustavom BiH.
Donošenje tih zakona reakcija je na presudu kojom je Dodik osuđen na jednogodišnju kaznu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.
Kada je u pitanju uhićenje Dodika i ostalih, postoji jedna kvaka. Trenutno u BiH to nema tko provesti. Oni koji su zaduženi za uhićenje Dodika mogu ga jedino pozivati s entitetske linije da se sam preda jer nemaju ovlasti pojaviti se u RS-u bez dopuštenja tamošnje policije.
Tamošnja policija neće privesti Dodika, a onda će Tužiteljstvo koje je privođenje zatražilo, u nemogućnosti da napravi nešto drugo, izdati tjeralicu za uhićenje Milorada Dodika. To će u praksi značiti da svaki policajac u državi koji vidi Dodika ima obvezu privesti ga. Koliko je takav scenarij u praksi znanstveno-fantastičan - nema potrebe dodatno pojašnjavati.