Djeca, tinejdžeri i mlađe odrasle osobeimaju sve veću vjerojatnost da će imati problema s mentalnim zdravljem, prema novoj analizi koju je objavila Američka liječnička udruga (AMA).
Citirajućipodatke iz studije Globalnog tereta bolesti iz 2019., timbrazilskihi kanadskih sveučilišnih znanstvenikaupozorio je narazdoblje od djetinjstva do rane odrasle dobi u kojempostoji "povećana osjetljivost na pojavu mentalnih poremećaja".
"Postojivisoka prevalencija mentalnih poremećaja koji pogađaju djecu i mlade, što ukazuje na to svaka desetaosoba (ili njih 293 milijuna) u dobi od 5 do 24 godine diljem svijeta živi s dijagnosticiranim mentalnim poremećajem", objavila je AMA prije objave radau časopisu JAMA Psychiatry krajem siječnja.
Nadalje su otkrili da se "otprilike petina svih oblika nemoćipovezanih s bolešću" može svesti na "mentalne poremećaje" u dobnoj skupini od 5 do 24 godine, za štosu rekli da "obuhvaćajednu četvrtinu tereta mentalnih poremećaja u cijelomživotnomvijeku."
Tim je rekao da bi trebalo provesti više istraživanja usmjerenih na uže raspone tih dobnihskupina.
"Duševni poremećaji povezani su s visokim stopama napuštanja škole, niskom ekonomskom produktivnošću, zatvorima, samoubojstvom i beskućništvom, među ostalim nepovoljnim ishodima koji utječu na pojedince, obitelji i društvo u cjelini",rekli su.
Druga nedavna istraživanja ukazala su na to da je širenje društvenih medija pokretačpogoršanja mentalnog zdravlja među mladima, a osnivač Mete Mark Zuckerberg u siječnju se ispričao roditeljima čije je zdravlje djece narušeno korištenjem aplikacija njegove tvrtke, uključujući Facebook i Instagram.
Istraživanje koje je prošle godine objavio Gallup pokazalo je da jake veze roditelja i djece mogu pomoći u suzbijanjunegativnih učinaka društvenih medija.