Srpska političarka ovako vidi rješenje za krizu u BiH: Može li ovo upaliti?

FOTO: EPA/NIDAL SALJIC

Tvrdi da je činjenica da su sve dosadašnje krize u BiH bile generirane nelegalnim nametanjem odluka od visokih predstavnika koje moraju biti poništene.

DRAGAN MARIĆ | 12. OŽUJKA 2025. | 09:39

Predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je danas kako smatra da BiH iz sadašnje političke i ustavne krize može izaći samo kroz otvoren i iskren unutarnji dijalog, ali i podršku našeg najbližeg okruženja.

- Pozivam Srbiju i Hrvatsku kao potpisnice Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH da, zajedno s vlastima u BiH, pokrenu razgovore o rehabilitaciji Daytonskog sporazuma i zaštiti ustavom zajamčenih prava njezinih konstitutivnih naroda, teško narušenih pod maskom stvaranja funkcionalne države koja bi odgovarala samo jednom narodu - navela je Cvijanović.

Dodala je da je najvažnije očuvati mir i stabilnost u BiH, a to se može osigurati samo kroz jednakost prava svih njezinih naroda i poštovanje uloge njezinih entiteta.


Cvijanović smatra da se rehabilitacija istinske suverenosti BiH može ostvariti samo kroz demokratski rad njezinih institucija, bez zlouporabe prava i pravosuđa, bez brutalnih, nedemokratskih metoda koje primjenjuju neizabrani stranci koji ne predstavljaju nijednog jedinog glasača u BiH.

- Također smatram da se taj proces treba voditi pod snažnim vodstvom administracije predsjednika Donalda Trumpa jer vjerujem da samo ta administracija može obračunati s lošim nasljeđem raznih birokrata i globalističkih elita koje su svojim intervencijama od BiH napravile neuspješan projekt - rekla je Cvijanović.

Tvrdi da je činjenica da su sve dosadašnje krize u BiH bile generirane nelegalnim nametanjem odluka od visokih predstavnika koje moraju biti poništene.

- Uloga visokih predstavnika mora se vratiti u okvire Aneksa 10 Daytonskog sporazuma, a stanovnicima oba entiteta, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, pomoći da vrate vjeru u svoje institucije. Također, pozivam EUFOR i NATO da svojim pojačanim prisustvom pomognu domaćim vlastima da se očuva mir i osigura stabilnost - istaknula je Cvijanović, priopćeno je iz Predsjedništva BiH.


VIŠE IZ RUBRIKE:
Ocjenjivati i komentirati mogu samo registrirani članovi. Ako još niste registrirani na portalu Bild.ba, učinite to ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.
O autoru
Novinar i povremeni kolumnist portala Bild.ba