Upravni odbor Vijeća za provedbu mira održavanjem sjednice u Potočarima potvrdio je opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Daytonskom sporazumu – zaključio je visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt nakon sastanka održanog u Memorijalnom centru Srebrenica.
Sudionici su tom prigodom još jednom naglasili snažnu potporu međunarodne zajednice suverenitetu, teritorijalnoj cjelovitosti, ustavnom i pravnom poretku Bosne i Hercegovine, kao i njezinu stalnom napretku prema europskim i euroatlantskim integracijama, priopćio je Ured visokog predstavnika (OHR).
Sastanak veleposlanika Upravnog odbora PIC-a održan je zajedno s članovima Odbora šefova vodećih međunarodnih organizacija, kao i s ravnateljem Memorijalnog centra Emirom Suljagićem te Munirom Subašić, predsjednicom Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa”, koja je novinarima nakon sastanka izjavila da je zadovoljna inicijativom Christiana Schmidta da veleposlanike dovede u Srebrenicu.
Sjednici su također prisustvovali zapovjednik EUFOR-a u BiH Florin-Marian Barbu, veleposlanik Ujedinjene Kraljevine Julian Reilly te šef Misije OESS-a u BiH Brian Aggeler.
Sjednica je održana u Memorijalnom centru kao znak potpore nastojanjima za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici i za odavanje počasti sjećanju na njegove žrtve, priopćeno je iz OHR-a.
Christian Schmidt je izjavio da upravo zaposlenici Memorijalnog centra posjeduju kvalifikacije i sposobnosti potrebne za stvaranje vizije iskrenog dijaloga među svim narodima i mirnog suživota.
– Riječ je o sjećanju i donošenju ispravnih zaključaka. Građani Bosne i Hercegovine nikada više ne smiju postati žrtve mržnje, poticanja ili nasilja zbog svog podrijetla, vjerske ili etničke pripadnosti – rekao je Schmidt.
Sjednici je nazočio i zamjenik načelnika općine Srebrenica Hamdija Fejzić, koji je za portal Detektor izjavio da se razgovaralo o obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, kao i o unapređenju Memorijalnog centra kao mjesta koje čuva uspomenu na stradale.
Dodao je kako će nastaviti sastanke s pojedinim veleposlanicima kako bi razgovarali o projektima kojima bi se unaprijedio život lokalne zajednice.
Portal Detektor podsjeća da se sjednice PIC-a inače održavaju u Sarajevu, a sjednica u Srebrenici dolazi u vrijeme političke krize izazvane djelovanjem Milorada Dodika i vlasti Republike Srpske.
Prije mjesec dana, u vrijeme donošenja zakona kojima se osporavaju nadležnosti državnih pravosudnih i policijskih institucija, Memorijalni centar Srebrenica bio je zatvoren za javnost, a zaposlenici su radili od kuće.
Nakon konzultacija s visokim predstavnikom i predstavnicima EUFOR-a, zaposlenici su se vratili na svoja radna mjesta u Centru, izvijestio je Detektor.