Karađorđevo je jedan od centralnih mitova bošnjačke propagande o famoznom dogovoru o podjeli Bosne i Hercegovine između Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana.
Glavni izvor za sve ono što se danas interpretira kao navodni dogovor Miloševića i Tuđmana je ono što je svojevremeno pričao bivši predsjednik Hrvatske Stipe Mesić da se u Karađorđevu dogovorilo.
To što Mesić nije ni bio na tom sastanku - interpretatorima ne smeta. Mitom iz Karađorđeva danas se službe bošnjački nacionalisti i dio hrvatskih ljevičara koji su u određenim situacijama nakon 2000. djelovali simbiozno i gotovo sinkronizirano, ali je to postala stvar prošlosti i svelo se na rijetke izlete neupućenih i(li) zlobnih možemaša i zaboravljenih ljevičarskih novinara s obzirom na to da je hrvatska ljevica, ipak, koliko-toliko nacionalno svjesna.
Uz pomoć ljudi poput aktualnog predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, hrvatski ljevičari su shvatili da je problematika Hrvata BiH, iako u drugoj državi, ipak nacionalno pitanje Republike Hrvatske.
A s nacionalnim pitanjima nitko se ne kocka - pa ni ljevica u Hrvatskoj. Elem, vratimo se temi. Mit Karađorđeva ne treba posebno demistificirati jer je on mit pa je to suvišno, ali je važno svako toliko ponoviti kako je jedini živi svjedok vremena i interpretator tamošnjih događaja Stjepan Mesić koji u Karađorđevu nije ni bio.
Problem s mitovima je taj što oni, ako ih se na vrijeme ne raskrinka, postanu jako političko oružje.
Reuf Bajrović, bošnjački nacionalist, lobist i intelektualac, ove nedjelje je gost sesije Kruga 99, a tema je upravo famozno Karađorđevo, točnije, naziv sesije je: "Savremena politika Hrvatske i obnova dogovora iz Karađorđeva". Što je Krug 99?
Riječ je o skupini bošnjačkih nacionalista i intelektualaca koji zasjedaju svake nedjelje, održavaju sesije i uglavnom nude protuustavna rješenja za ustroj BiH poput ukidanja konstitutivnosti, uvođenja nadnacionalnog bosanskog identiteta i tomu slično.
Svoj se svome raduje ili gdje će suza nego na oko, kažu ljudi, pa je tako i Bajrović danas gost Kruga 99. To je najavio na svom Twitteru na što mu je Zdenko Ćosić napisao: "Reufe, imam ponudu za Vas: Uskoro sudjelujem na okruglom stolu na sličnu temu. Bilo bi mi od pomoći ako mi pošaljete taj sporazum o podjeli BiH Tuđman-Milošević. Ja ću Vama za uzvrat poslati sporazum o podjeli BiH Izetbegović-Krajišnik. Može?", napisao je Ćosić referirajući se na sporazum u kojem je Alija, za razliku od Miloševića i Tuđmana, zaista potpisao sporazum koji de iure i de facto omogućuje podjelu BiH.
Na Ćosićevu prozivku Bajrović nije odgovorio ništa. U BiH tako i dan danas, 30 godina nakon rata, imamo situaciju da se o nečemu što je mit u svakom smislu te riječi priča javno, na taj mit se referira i taj mit se uzima kao polazišna točka i argument svega onog što bošnjački nacionalisti rade Hrvatima. S druge strane, nešto što nije mit, za što postoje jasni dokazi, gdje je vidljivo da se dogovor o podjeli zbio i čak "bacio na papir", u potpunosti pada u drugi plan.Reufe, imam ponudu za Vas: Uskoro sudjelujem na okruglom stolu na sličnu temu. Bilo bi mi od pomoći ako mi pošaljete taj sporazum o podjeli BiH Tuđman-Milošević. Ja ću Vana za uzvrat poslati sporazum o podjeli BiH Izetbegović-Kraišnik. Može?
— zdenko ćosić (@zdenkocosic) September 17, 2022