Knjigu hrvatskoga književnik i kritičara Mate Nedića "Antologija suvremenoga hrvatskog pjesništva u Bosni i Hercegovini" objavio je Ogranak Matice hrvatske u Orašju.
Sastavljač Mato Nedić ističe kako se knjigu "Antologija suvremenoga hrvatskog pjesništva u BiH" može nazvati panoramskom antologijom zato što joj je cilj upoznati čitatelje s pjesničkim imenima i njihovim ostvarajima u prvoj četvrtini 21. stoljeća.
Knjigom se ne prikazuje cjelokupno suvremeno pjesništvo koje stvaraju Hrvati u BiH, napominje Nedić i dodaje kako je njegova antologija samo jedno od mogućih čitanja i jedan od mogućih izbora.
Naglašava kako je ona presjek načinjen u jednom odsječku vremena od čovjeka koji čita i piše pa želi da i drugi napisano pročitaju, razumiju i dožive.
Sastavljač smatra kako imena pjesnika u Antologiji zavrjeđuju biti predstavljena i upamćena zato što su već zabilježena u kolektivnom sjećanju hrvatskoga naroda u BiH zahvaljujući visokim umjetničkim dosezima ostvarenima u završnim desetljećima prošloga i prvoj četvrtini ovoga stoljeća.
Izborom iz opusa svakoga pojedinog autora ispričana je kratka priča o njegovome pjesničkom doživljaju života i svijeta, napominje priređivač i dodaje kako je ovom antologijom želio prikazati ono pjesništvo koje je suvremeno mlađem naraštaju, onima koji prvu četvrtinu 21. stoljeća doživljavaju svojom suvremenošću.
Autor pogovora književnik Mirko Ćurić ističe kako su se sastavljač i nakladnik odlučili za koncept "parcijalne" antologije koja je ograničena na hrvatske pjesničke prakse na području BiH. Antologija je i važan prinos ukupnoj hrvatskoj književnosti, dodaje Ćurić.
U knjizi "Antologija suvremenoga hrvatskog pjesništva u Bosni i Hercegovini" (312 str.) uvrštena su abecednim redom 42 pjesnika: Marina Alerić Bebić, Borislav Arapović, Sanja Babić-Đulvat, Franjo Bratić, Drago Čondrić, Šimun Šito Ćorić, Igor Divković, Malkica Dzgeč, Finka Filipović, Mate Grbavac, Vinko Grubišić, Željko Ivanković, Darko Juka, Sonja Jurić, Marina Kljajo-Radić, Zdravko Kordić, Veselko Koroman, Miljenka Koštro, Ljubo Krmek, Stanko Krnjić, Radica Leko, Antun Lučić, Vlatko Majić, Srećko Marijanović, Anita Martinac, Franjo Matanović, Sanijela Matković, Ljerka Mikić, Petar Milić, Lidija Pavlović-Grgić, Pero Pavlović, Mile Pešorda, Miro Petrović, Ivo Raguž, Ivan Sivrić, Ružica Soldo, Mile Stojić, Miljenko Stojić, Mijo Tokić, Ivan Tolj, Vlado Vladić i Joso Živković.
Svako je autor pojedinačno predstavljen kao i njegov pjesnički opus te književno-kritička recepcija u i mjesto opusa unutar suvremene hrvatske književnosti u BiH.
Mato Nedić rođen je 1971. u Tolisi. Hrvatski je pjesnik, esejist, pripovjedač, romanopisac, putopisac, antologičar i književnik. Autor je više knjiga pjesama, proze i kritika.