Književnik i profesor na Univerzitetu u Zenici Branko Marijanović će u četvrtak, 14. studenoga, u svom Žepču predstaviti knjigu "Knjige koje (nam) mijenjaju život" u kojoj on kao autor pokušava praktično pokazati kako nam velika književna djela mogu pomoći smislenije živjeti, riješiti svakodnevne životne probleme, moralne dvojbe i nedoumice.
- U ovoj sam knjizi izdvojio deset velikih djela iz svjetske književnosti koja su najčešće na popisu svih lektira. Stavio sam 'akademiju' skroz na stranu i pokušao sam dokazati da nam ova velika književna djela trebaju, svakoj osobi i da nam mogu pomoći u brojnim stvarima s kojima se svakodnevno susrećemo – navodi Marijanović.
Autor se duboko osvrnuo na djela Dostojevskog, Tolstoja, Remarquea, Jane Austen, Dantea i ostalih.
- Od njih i njihovih djela sam pokušao napraviti prijatelje koji nam pomažu kako bolje živjeti, kako bolje upoznati sebe, kako otkriti o sebi i drugima stvari koje nismo znali, kako preispitati moralne dvojbe – istaknuo je Marijanović.
- Umjesto da se obraćamo nekakvim influencerima koji daju neke gotove i bezvezne recepte za to, a ne mogu pomoći ni sami sebi, mi zanemarujemo najveće umove iz povijesti koji su o svim tim stvarima razmišljali davno prije nas. Te najbitnije stvari se nisu promijenile. Tehnologije se jest promijenila, ali i dalje se zaljubljujemo i patimo na isti način, još uvijek vjerujemo ili ne vjerujemo u Boga na isti način i sve ostalo – naglašava književnik.
On smatra kako su svjetski književni klasici i dalje aktualni i da ih treba "skinuti sa pijedestala visoke književnosti koja je namijenjena nekom posvećenom krugu ljudi" te kako ih treba uvesti u svakodnevni život.
Na svojoj drugoj knjizi je radio više od godinu dana, iako su neki dijelovi nastali ranije.
- Ona je nastala kao simbioza škole, fakulteta i običnog života. Kao profesor engleskog sam često zaticao učenike da o književnom djelu pričaju uglavnom o radnji, glavnim likovima, gdje je smještena radnja. Kad smo popričali o knjigama na nekoj životnoj razini i kad smo pouke iz njih više uključili u živote učenika i studenata, onda su se stvari skroz promijenile – ističe Marijanović.
Naveo je primjer Vergilijeve Eneide.
- Ako tu knjigu predstavite kao neku staru knjižurinu koja nema veze s današnjim svijetom i današnjom realnošću onda to nikoga ne zanima. Ako Eneju predstavite kao predstavnika današnje celebrity kulture onda to poprima skroz novu dimenziju koja je bliska današnjim učenicima. Eneja se zapravo ponaša kao celebrity figura, slijedi svoje božansko poslanje, vidimo samo njegove poželjne strane, a ne loše, baš kao i kod današnjih celebrity zvijezda – mišljenja je autor.
Predstavljanje knjige održat će se u Katoličkom školskom centru "Don Bosco" u Žepču s početkom u 19 sati.
- Očekujem dosta posjetitelja, svojih bivših učenika s kojima sam već dosta ovih stvari prošao – naglašava Marijanović.
Dodaje kako je njegova prva knjiga "Paradise Lost and Rise of the Novel" objavljena u Engleskoj, a objavio ju je Cambridge Scholars Publishing te je posvećena teoriji književnosti.
- Ona je stručna knjiga i govori u ulozi Miltonovog 'Izgubljenog raja' u razvoju romana kao vrste. Namijenjena je profesorima i studentima književnosti – pojasnio je Marijanović.
Kako je kazao, druga knjiga je totalna suprotnost njegovoj prvoj knjizi.
Branko Marijanović rođen je u Žepču 1977. godine, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju je pohađao u Žepču i Zavidovićima, a diplomirao je engleski jezik i književnost te njemački jezik i književnost na Sveučilištu u Zadru.
Od 1999. godine radi kao profesor engleskog u gimnaziji KŠC "Don Bosco" u Žepču, a od 2022. i kao profesor za zeničkom Univerzitetu.
Objavio je niz znanstvenih i stručnih radova iz područja povijesti književnosti, povijesti kulture, civilizacije i školske pedagogije u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji, Njemačkoj i Engleskoj.