
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić traži od nadležnih policijskih agencija i Tužiteljstva BiH da hitno otkriju tko su autori i tko je postavio sramne i prijeteće transparente ispred Suda i Tužiteljstva BiH.
– Riječ je o krivičnom djelu izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti iz člana 145a. Krivičnog zakona BiH za koje je zaprijećena zatvorska kazna od tri godine zatvora. Zapanjujuće je da pored osiguranja sudske policije netko na ogradu objekta Tužiteljstva i Suda BiH postavi transparente ‘Sljedeći put nećete morati lagati da smo vas otjerali iz Sarajeva i okoline’ – navodi Nešić.
Istovremeno se pita: “Čemu služe nadzorne kamere i osiguranje, pa počinitelji ovog gnusnog djela bez bojazni krivično djela čine u dvorištu pravosudnih institucija”.
– Tako su isto mogli postaviti eksploziv i zato očekujem da istražni organi utvrde je li bilo propusta u radu osiguranja – naveo je Nešić.
Nešić ističe da je zapaljen bahatošću onih koji su postavili transparent i da je očito da oni smatraju da su Tužiteljstvo i Sud njihovi instrumenti, te da će proći nekažnjeno.
– Ovo je vrlo ozbiljan test za Tužiteljstvo BiH da pokaže da nema nedodirljivih i da neće tolerirati prijetnje ratom i progonom, niti raspirivanje nacionalne mržnje. Očekujem od policijskih agencija da u najkraćem mogućem roku obavijeste javnost da su identificirali počinitelje krivičnog djela i uputili Tužiteljstvu BiH izvještaj o počinjenom krivičnom djelu – poručio je Nešić, priopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.