Neki tip iz istočne Bosne veličao je Ratka Mladića lani. Optužen je, prvi je to takav slučaj optužbe u BiH

Kazneni zakon BiH za ovo kazneno djelo predviđa zatvorsku kaznu od najmanje tri godine.

HINA | 30. SIJEČNJA 2024. | 16:48

Tužiteljstvo BiH podignulo je optužnicu protiv 48-godišnjaka iz Bratunca u istočnoj Bosni, koji je prošle godine veličao osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, što je prva optužnica takve vrste koja je podignuta otkako je bivšivisoki predstavnik za BiH Valentin Inzko s tim ciljem izmijenio kazneni zakon.

Vojin Pavlović, čelnik minorne desničarske udruge pod nazivom Istočna alternativa, optužen je jer je u ožujku 2023. u Bratuncu postavljao plakate s Mladićevim likom na kojima je pisalo "Bog te poživio, i zdrav nam bio".

Time je, kako stoji u optužnici, svjesno veličao osobu koja je osuđena pravomoćnom presudom međunarodnog kaznenog suda suda zbog teškihkršenja međunarodnog humanitarnog prava uključujućigenocid.


Optuženi je na taj način izazvao uznemirenje i strah kod većeg dijela stanovnika na tom području koji su vidjeli postavljeni plakatu centru grada, a posebno kod povratničke populacije koja je pretrpjela teška stradanja u proteklom ratu, navodi se u optužnici.

"Optuženi se tereti da je počinio kaznenodjelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti", navodi se u optužnici koju je Sud BiH već potvrdio.

Kazneni zakon BiH za ovo kazneno djelo predviđa zatvorsku kaznu od najmanje tri godine.

Nekadašnji visoki predstavnik za BiH Inzko u kazneni je zakon uveo izmjene članka 145. po kojima se s kaznenim progonom suočava svatko tko "odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnompresudom" domaćih ili međunarodnih sudova. Ukoliko je takvo djelo usmjereno je protiv osoba ili pripadnika nekevjerske, rasne, etničke ili druge skupinena način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnjupropisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

VIŠE IZ RUBRIKE:
Ocjenjivati i komentirati mogu samo registrirani članovi. Ako još niste registrirani na portalu Bild.ba, učinite to ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.