Navijačka analiza Klixa ili: Kupuje SDA, ali kupuju i Osmorka i HDZ

Fale im još tri od taman preostala tri

IVAN CRNJAC | 16. TRAVNJA 2023. | 18:13

Jučer je na portalu Klix.ba izašla analiza političkih prilika u Bosni i Hercegovini. Tema - uspostava Vlade Federacije. I Klixovo prikriveno lobiranje za SDA.

U analizi se ovaj sarajevski portal poziva na podatke koje je prije nekoliko dana ekskluzivno objavio portal Bild.ba. Mi smo napisali, pozivajući se na visoke izvore iz Veleposlanstva SAD-a u našoj zemlji i HDZ-a BiH, kako je Schmidtovo rješenje već spremno i čeka se da prođu blagdani, odnosno pravoslavni Vaskrs koji je danas i Bajram koji se slavi iduću subotu.

"Osim toga, portal Bild.ba koji je i ranije imao provjerene informacije iz HDZ-a, piše kako je Schmidtova privremena odluka o smještanju Lendine volje u Dom naroda FBiH, prilično izvjesna. Oni ističu da će Schmidt odluku donijeti nakon Vaskrsa i Bajrama", piše u Klixovoj analizi.


U istom tekstu Klix spina o tome da je u Zastupničkom domu Paralamenta Federacije "upitna većina" i kažu kako, po njihovim saznanjima, odluke Schmidta neće biti dok je ta većina upitna.

Međutim, iz Klixa zaboravljaju na jednu stvar. SDA sada vjerojatno kupuje ili pokušava kupovati članove u Zastupničkom Domu i pokušavaju namaknuti sebi i DF-u 50 zastupnika kako bi imali većinu od 98 članova tog doma, međutim, zar misle da i Osmorka s partnerima ne radi isto? U istoj analizi Klix.ba je, pozvajući se na vlastita saznanja, sve NES-ove i SBiH-ove zastupnike već upisao pod SDA. Zašto bi oni to napravili? S jedne strane imaju izvjesnu novu vladu čiju većinu mogu činit i oni, s druge imaju neizvjesne SDA-ove politički suicidalne projekte.

Dio kolača nove vlade ili SDA dužništvo

Ako se, dakle, spomenute stranke odluče na ono što najavljuje Klix, s jedne strane gube vladu čiji dio bi mogli biti, a s druge strane dobivaju to da su im u SDA danas-sutra dužni uslugu. Naime, ta i takva antischmidtovska većina nema drugu svrhu osim da bude - antischmidtovska. Pojedincima iz stranaka koje dvoje podržati ili nepodržati novu vladu kada za to dođe trenutak u Zastupničkom domu se to naprosto politički ne isplati.

HDZ i ostale hrvatske stranke imaju ukupno 20 zastupnika, SDP ima 15, što je 35. Naša stranka i NiP imaju 13 zajedno, što je 48. U igri je, kada se podvuče račun, još 12 zastupnika koji bi mogli otići ili u jednu ili u drugu grupaciju, ako SDA i kupi sve one zastupnike kako to najavljuje Klix, HDZ i Osmorka imaju još 3 zastupnika da oni budu ti koji će osigurati tanku većinu od 51.

U čemu je stvar: SDA, DF, NES i SBiH nose ukupno 47 zastupnika u slučaju da se obistine Klixovi planovi. Fale im još tri od taman preostala tri. Hoće li, u ovom najcrnjem scenariju, prije HDZ s partnerima do 51 ili SDA sa svojim ad hoc partnerima do 50? Teško je reći, a u BiH smo viđali i žešće političke trgovine i jedino što je sigurno je to da od HDZ-ovih 15 iz kluba SDA ne može kupiti nijednog te da od 26 SDA-ovih HDZ ne može kupiti nijednog. Svi ostali zastupnici, uz ispriku časnim pojedincima, bit će na prodaju.

Tko će ih prije uvjeriti da baš oni (ne)podrže antischmidt većinu, ostaje da se vidi, ali je nekako izvjesno kako će se na kraju sve odigrati.

VIŠE IZ RUBRIKE:
VIŠE NA TEMU:
Ocjenjivati i komentirati mogu samo registrirani članovi. Ako još niste registrirani na portalu Bild.ba, učinite to ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.
O autoru
Ivan Crnjac je bosanskohercegovački i hrvatski novinar, angažiran na RTVBiH. Osnivač portala Bild.ba.