Nakon uspješne praizvedbe u Tomislavgradu 28. lipnja i izvedbe u rasprodanoj dvorani Kosača u Mostaru 21. rujna, „Krunidba kralja Tomislava“ dolazi i pred splitsku publiku. Predstava će biti izvedena u Hrvatskom narodnom kazalištu Split u utorak, 30. rujna.
Ovo glazbeno-scensko djelo nastalo je prema libretu akademika i dramatičara Mire Gavrana. Glazbu je skladao Darko Domitrović, aranžmane i dirigentsku palicu potpisuje Igor Tatarević, dok je režiju preuzeo Robert Raponja.
Praizvedba u Tomislavgradu bila je središnji događaj obilježavanja 1100. obljetnice osnutka Hrvatskog kraljevstva u Bosni i Hercegovini. Riječ je o velikom i dojmljivom projektu koji okuplja vrhunske umjetnike te publici nudi jedinstveno umjetničko iskustvo.
Nositelj projekta je Vijeće Matice hrvatske u BiH, a u njegovoj realizaciji sudjeluju Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru (izvršni producent), Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i Simfonijski orkestar Mostar (koproducenti). Predstava okuplja više od 90 izvođača.
Splitska publika imat će priliku vidjeti soliste Opere HNK Zagreb – Josipu Bilić, Roka Radovana i Sinišu Štorka, kao i naratore iz HNK Mostar – Nikolinom Marić, Roberta Pehara, Ivu Krešića i Mirelu Kordić. Uz njih nastupaju Zbor HNK Mostar i Orkestar HNK Split.
Ravnatelj HNK Mostar, Ivan Vukoja, istaknuo je da je riječ o najzahtjevnijem projektu u povijesti tog kazališta:
„Priprema i izvedba ovog djela bili su veliki izazov u produkcijskom, umjetničkom i institucionalnom smislu. HNK Mostar nikada do sada nije sudjelovao u raskošnijem projektu. Veliko hvala Vijeću Matice hrvatske u BiH na inicijativi, kao i HNK Zagreb, Simfonijskom orkestru Mostar i HNK Split na suradnji.“
Nakon Splita, planirane su izvedbe i u Zagrebu i Osijeku. „Krunidba kralja Tomislava“ već sada se ističe kao važan i vrijedan doprinos hrvatskoj glazbeno-scenskoj umjetnosti i kulturnoj baštini.