Rektor sjemeništa u SAD-u odgovara na kritike novog filma “Konklava”, koji se bavi kontroverznim izborom pape i mogao bi osvojiti Oscara.
Film, u kojem glavne uloge tumače Ralph Fiennes i Stanley Tucci, istražuje kako kardinali biraju novog papu i što se događa na njihovim tajnim sastancima. Premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Torontu, a u SAD-u se prikazuje od 25. listopada.
Iako film ima potencijal osvojiti nagrade, izazvao je brojne kontroverze, posebno među katolicima, zbog završetka priče. Naime, na kraju filma, kardinali nenamjerno biraju osobu za papinstvo za koju misle da je muškarac, ali koja je zapravo rođena kao žena s interseksualnim stanjem.
Ova tema, koja se tiče zaređenja žena, postala je predmet rasprava, osobito u kontekstu tekuće Sinode o sinodalnosti.
‘Da je Isus želio zarediti žene to bi i učinio’
Mnogi crkveni službenici na svaki upit o toj temi sa sigurnošću odgovaraju kako je ređenje žena isključeno. Podsjetimo, papa Franjo je u nedavnom intervjuu za “60 minutes” na tu mogućnost jednostavno i bez rasprave rekao ne. Detaljno pojašnjenje pitanja zašto se samo muškarci mogu rediti dao je rektor sjemeništa svetog Ivana Pavla II. u Washingtonu, otac Carter Griffin, prenio je Catholic News Agency (CNA).
Istaknuo je kako muškarci i žene imaju različite uloge u Crkvi, kao i u životu općenito. Iako ih Crkva ne može zarediti, postoje bezbrojni načini na koje su žene dugo služile i nastavljaju služiti Katoličkoj Crkvi, poput redovničkih redova, u životu župe, obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, u drugim katoličkim službama i unutar katoličkih obitelji .
Za biblijske razloge koji podupiru nauk Crkve naveo je i činjenicu da je i sam Isus za svoju dvanaestoricu izabrao muškarce koji su postali prvi biskupi. “Da je Isus želio zarediti žene za svećenike, to bi učinio”, kazao je Griffin. Za bolje razumijevanje učenja Crkve o isključivo muškom svećeništvu, Griffin je rekao da je ključno razumjeti “sakramentalni svjetonazor”. Svećeništvo je, konkretno, vidljivi znak koji treba ukazati na nevidljivu stvarnost Kristove prisutnosti kao “zaručnika” njegove zaručnice, Crkve, koja se oduvijek shvaćala kao žena.
"Hands down, the best picture of the year." Tickets are now on sale for #Conclave, only in theaters October 25.https://t.co/NKdVVOeI63 pic.twitter.com/7DDMh9cKCS— Conclave (@conclavethefilm) October 10, 2024
Može li se slučaj iz filma dogoditi u stvarnosti?
“Svećenici su suobličeni i sjedinjeni s Kristom na takav način da ostvaruju svoje duhovno očinstvo u jedinstvu sa ženskom Crkvom. Zaređenje žena zasjenilo bi to svećeničko očinstvo kao i ženstvenost Kristove zaručnice”, nastavio je rektor. U svećeničkom ređenju, pojasnio je Griffin, čovjek se suobličuje Kristu na način da Isus kroz njega doista postaje prisutan.
Objasnio je kako je “stabilan, siguran i dobro uređen seksualni identitet nužan uvjet za svećeničku formaciju i ređenje”. Biološka žena koja se identificira kao muškarac zapravo ne bi bila muškarac i stoga ne bi bila podobna za svećenstvo. Iako su interseksualni slučajevi poput onog u filmu rijetki, Griffin je rekao da se kao rektor sjemeništa morao uhvatiti ukoštac s mogućnošću da biološke žene koje se identificiraju kao muškarci traže ulazak, čak i tajno, u sjemenište.
Među mnogim elementima prijave za svećeničku formaciju, kako je kazao rektor, svaki sjemeništarac dobiva potpuni fizički pregled od strane medicinskog stručnjaka kako bi se osiguralo da ima potrebno fizičko zdravlje za svećeničku službu. Dok povijesno takav pregled ne bi uključivao testiranje biološkog spola, sve više biskupija zahtijeva upravo to te bi bilo izuzetno teško da se slučaj iz filma dogodi u stvarnosti.