Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine dobilo je od Direkcije za europske integracije obavještenje u kojem se informiraju o početku programiranja IPA-e za period 2025-2027, a što su proslijedili Ministarstvu komunikacija i prometa BiH.
Direkcija za europske integracije u Bosni i Hercegovini upoznala je resorna ministarstva o koracima koje je potrebno napraviti kako bi na državnoj razini uveli jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112, a što je obveza u okviru IPA programa 2025-2027.
U dopisu Ministarstvu sigurnosti stoji da se prvenstveno mora osigurati donošenje izmijenjenog ili novog zakona koji uređuje sektor komunikacija na razini BiH i usklađivanje entitetskog i zakonodavstva Brčko distrikta.
Ovo ministarstvo je nadležno za provođenje navedene aktivnosti, te je potrebito informirati Vijeće ministara o statusu novog ili izmijenjenog zakona, kojim bi se omogućilo uspostavljanje jedinstvenog broja za hitne slučajeve.
Ministarstvo komunikacija već ima pripremljene izmjene zakona koje bi trebalo uputiti u proceduru nakon što i iz RS-a dobiju pozitivno mišljenje o uvođenju hitnog broja.
Nakon toga, idući korak bio bi formiranje posebne radne grupe sastavljene od relevantnih predstavnika svih razina vlasti u BiH koja će biti zadužena da izradi Akcijski plan za uvođenje sustava 112, čije usvajanje će biti na Vijeću ministara.
Tek nakon što se ispune svi ovi koraci, EU može razmatrati pružanje financijske podrške za aktivnosti uvođenja broja u BiH. S obzirom na to da Ministarstvo sigurnosti BiH nije nadležno za donošenje novog ili izmijenjenog zakona, iz ovog ministarstva su uputili molbu Ministarstvu komunikacija i prometa da ih informira o statusu ovakvog zakona.
Vlada Republike Srpske je prošlog tjedna prihvatila Informaciju o Nacrtu zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog europskog broja za hitne slučajeve. Iz Vlade RS-a su priopćili da podržavaju uvođenje europskog broja za hitne slučajeve uz uvažavanje ustavnih i zakonskih nadležnosti Republike Srpske.
Prije nego što Ministarstvo komunikacija i prometa BiH krene s pisanjem novog ili izmjenama postojećeg zakona, potrebno je da Ministarstvo prometa i veza RS-a njima dostavi mišljenje na Nacrt zakona o dopuni Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog europskog broja za hitne slučajeve.
Priča o uvođenju jedinstvenog europskog broja za hitne situacije datira još od 2017., a ponovno je stavljena u fokus nakon što Bosna i Hercegovina korača ka članstvu u Europskoj uniji.
Riječ je o broju koji se uvodi kao jedinstveni europski broj za hitne pozive, a koristi se u svim članicama Europske unije, kao i gotovo svim državama kandidatima za članstvo u EU. Iz RS-a su se tomu protivili jer se broj mora uvesti na državnoj razini.
Vlada Republike Srpske je suglasna s Nacrtom zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog europskog broja za hitne slučajeve 112, naveli su prije pet dana.
Vlada je zadužila sve institucije entiteta koje nakon donošenja ovog zakona, na bilo koji način budu sudjelovale u postupku uvođenja jedinstvenog broja za hitne slučajeve s tehničkog, organizacijskog i svakog drugog aspekta da osigura zaštitu interesa i nadležnosti Republike Srpske.
Ministarstvo prometa i veza je zaduženo da u suradnji s Ministarstvom za europske integracije i međunarodnu suradnju o zaključku upozna zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH i ministre u Vijeću ministara koji dolaze iz Republike Srpske.
Uvođenjem jedinstvenog broja za hitne situacije u BiH bi značilo da ljudi koji borave u posjeti našoj zemlji bilo poslom ili turistički odmah znaju koji broj da kontaktiraju u slučaju nužde.
Za zemlju kao što je Bosna i Hercegovina, koja privlači sve veći broj posjetitelja, korištenje broja bi predstavljalo prednost. Također, korištenjem broja bi se objedinili postojeći brojevi za hitne slučajeve, čime bi se olakšao i ubrzao prijenos informacija, hitnim službama omogućilo brže i efikasnije reagiranje, te istovremeno omogućila bolja koordinacija hitnih službi i veća transparentnost njihovog djelovanja.